Android işletim sistemi ne kadar güvenli?

2018 yılının Mayıs ayında Google’da siber güvenlik departmanının başına geçen David Kleidermacher, Android işletim sistemi hakkında önemli açıklamalar yaptı. Kleidermacher’e göre Android, en az rakibi İOS kadar güvenli durumda.

Android sizi nasıl koruyor?

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir raporda Android işletim sisteminin 2018 yılında güvenlik açısından önemli adımlar attığı ve içerisinde barındırdığı güvenlik önlemlerinin sektöre yön verdiği belirtildi. Bu önemli yükselişin arkasındaki isim ise tabii ki David Kleidermacher oldu.

Google da konu ile ilgili olarak işletim sisteminin güvenliği için maksimum efor sarfettiklerini ve bu süreçte önemli gelişmeler kaydettiklerini belirtti. Aslına bakarsanız günümüzde internette sonsuz sahte bilginin yer alması sebebiyle, artık bir firmanın kendisiyle ilgili yaptığı açıklamalara dahi inanmakta güçlük çeker durumdayız. Yine de Google’ın bu başarısını gölgelemenin bir lüzumu da yok.

Zaten mobil cihazlarda yer alan işletim sistemlerinde güvenlik konusu yalnızca yapımcı tarafından sağlanabilecek bir olgu değil. Zira bu işletim sistemlerini kullanan kullanıcıların da oldukça dikkatli olması gerekiyor. Örneğin Google, Android kullanıcılarını uygulamaları yalnızca Google Play Store üzerinden indirmeleri yönünde sık sık uyarıyor. Bu da kendi onaylarından geçmeyen uygulamalar sonucunda yaşanabilecek tehlikelerin önüne geçme amacı taşıyor.

Aynı şekilde birçok kullanıcı kendilerine gönderilen sahte bağlantılara tıklayarak bilgilerini çaldırmak gibi artık klasikleşmiş bir hataya düşüyor. Bunun önüne geçmenin tek yolu da kullanıcıların bu bağlantıların kimlerden geldiğini ve gerçekten de o kişiler tarafından istenerek mi gönderildiklerini kontrol altında tutabilmelerinden geçiyor.

Google bu konuda önemli bir hamle daha gerçekleştirerek PHA olarak adlandırılan (Potential Harmful Application’ın kısaltması.) uygulamalara karşı bir koruma geliştirmeye devam ediyor. Google Play servisleri uzun süredir Google Play Protect adındaki koruma aracıyla korunuyor. Bu araç sisteminizi düzenli olarak zararlı uygulamalara karşı tarıyor. Ayrıca da sizi kandırmaya yönelik internet sitelerini ve PHA tarayıcıları tespit edip atlatmaya yarayan uygulamaları farkedebiliyor.

Son olarak da Google Play Protect sisteminin bugüne kadar günlük taramalarla 39 milyondan fazla zararlı uygulamayı da akıllı cihazlardan kaldırmış olduğunu da hatırlatalım.