eSIM teknolojisi artık Türkiye’de de aktifleşecek

eSIM teknolojisi Türkiye'de de aktif hale geliyor

 

SIM kartsız telefonlarla yakında karşılaşabiliriz. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, yaptığı son açıklamada eSIM teknolojisi üzerine çalışma yürütüleceğini belirtti. İşte Sayan’ın konu ile ilgili yaptığı önemli açıklamaları…
Sayan, TEKNO B2B etkinliğinde bir konuşma yaptı. Bu konuşmada Sayan, çok yeni bir karar aldıklarını, eSIM teknolojisi ile ilgili sürecin bütününün Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından bizzat yürütüleceğini dile getirdi. BTK’nın çalışmalarının sonrasında operatörler de gerekli yükümlülükleri yerine getirerek abonelerine bu desteği sunabilecekler.

eSIM nedir?

eSIM’lerle artık yeni bir telefon numarası kullanmak için plastik SIM kartı değiştirmenize gerek olmayacak. eSIM tek bir telefonda iki hat kullanmaya imkân sağlıyor. Yani örnek olarak, bir hattı iş için kullanırken, diğerini özel yaşantınız için kullanabilmeniz mümkün. Ancak aynı anda yalnızca birini kullanabileceksiniz. Avantajlarına gelecek olursak…

Daha güvenilir: eSIM’leriniz, telefonunuzun içine gömülü olmasından katiyen kaybolmaz ve hasara uğramaz. Bu yüzden SIM kart değiştirmek için operatörlere ücret ödemezsiniz.

Uzaktan yetkilendirilebilir: Google’ın Project Fi teknolojisi gibi, eSIM’leri destekleyen ağlar arasında basitçe geçiş yapılabilir. Yani operatör değiştirdiğinizde SIM kart değiştirmeniz gerekmez.

Daha az giriş noktası: Akıllı telefon üreticileri SIM kart yuvalarını yıllar boyunca küçültse de, eSIM vasıtası ile artık SIM kart yuvası tarihe karışıyor. Bu durum kullanıcılara da yarar sağlıyor zira suya ve toza dayanıklılık sorunlarında endişelenecek daha az giriş olacak.

SIM iğnesine ihtiyaç yok: SIM kartlar o kadar küçüldü ki artık akıllı telefon üreticileri telefon kutularına SIM kart çıkartmak için ufak iğne yerleştiriyorlar. Artık eSIM’ler vasıtası ile iğne taşıma derdiniz de olmayacak.

Peki ya dezavantajları?

Telefon değiştirme zorluğu: Yeni bir telefon alırken ya da değiştirirken, basitçe SIM kartı çıkarıp yeni telefona takabiliyoruz. Fakat telefonun içine gömülü bir halde olan eSIM’ler, telefon değiştirmede kullanıcıları biraz zorlayabilir.

Hücresel ağ bağlantısının kesilmemesi: eSIM’ler istenildiği gibi çıkartılıp takılamayacağından sürekli bir hücresel ağa bağlı kalacaksınız. Bu durum telefonları daha çok izlenilebilir hale getiriyor. Bu normal kullanıcılar için pek problem teşkil etmese de hükümetler ya da istihbarat tarafından takip edilmek istemeyen kullanıcılar için fazlasıyla bir problem haline gelebilir.