Öğrencilere Doğal Gazdaki 23 Bin Lira Tasarruf Ettiren Projesi

Manisa’da Elektrik Teknolojisi Bölümü Öğretmeni Remzi Fidan ve öğrencilerinin doğal gazla çalışan kalorifer kazanları için geliştirdiği termostat sistemi, yılda 23 bin lira tasarruf sağlıyor.

Manisa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Teknolojisi Bölümü Öğretmeni Remzi Fidan ve öğrencileri tarafından hazırlanan ve yılda 23 bin lira tasarruf sağlayan doğal gazla çalışan kalorifer kazanları için tasarlanan termostat sistemi için patent müracaatı yapıldı. Seri üretime hazır halde bekleyen proje, patent başvurusunun onaylanmasının sonrasında Türkiye’deki bütün kamu binalarında kullanımı için çalışmalar başlayacak.

PATENT BAŞVURUSU YAPILDI

Manisa Şehzadeler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Teknolojisi Bölümü Öğretmeni Remzi Fidan ve öğrencileri tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan ‘Akıllı kamu binası otomasyonu’ projesi kapsamında, doğal gazla çalışan kalorifer kazanları için termostat sistemi geliştirildi. İç ortamın yanı sıra dış ortam sıcaklığı ve su sıcaklığını ölçerek belirlenen uygulamaya göre kazanın çalışmasını sağlayan sistem vasıtası ile son bir yılda yüzde 30’a varan, 22 bin metre küp doğal gaz toplamda ise 23 bin lira tasarruf edildi. Yerli program ve donanım ile geliştirilen sistemin patent müracaatsu da yapıldı.

“YÜZ MİLYONLARCA LİRA TASARRUF ETMİŞ OLACAĞIZ”

Manisa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Teknolojisi Bölümü Öğretmeni Remzi Fidan, “Okulumuzda yüzde 30 tasarruf sağladığımız için bunun patentini de almaya karar verdik. Patent ve yararlı model müracaatmuzu yaptık. Temmuz ayında çıkış alacak. 3 ay da ilan süresinde bekledikten sonra, ekim ayında yararlı model belgemizi de alacağız. Daha sonra seri imalat için hazırlıklarımızı tamamladık. Prototipimiz hazır. En son üretime hazır halde bekliyoruz. Seri üretimini yaptıktan sonra Türkiye’de tüm kamu binalarına taktığımız zaman yüz milyonlarca lira tasarruf sağlayacağımızı düşünüyoruz. Tüm Türkiye çapında devlet dairelerinde harcanan doğal gazın yüzde 30 tasarruf edildiğini düşünecek olursak, ne kadar büyük bir kazanç sağlayacağımızı hesap edebiliriz. Yüz milyonlarca lira tasarruf etmiş olacağız.” dedi.