ABD Ordusunun Nükleer Sırları Deşifre Oldu

 

ABD ordusunun siber güvenlik yetersizliği hükümetin nükleer sırlarını deşifre etti. Deşifre olan bilgiler arasında; silah depolarının konumu, devriye programları, güvenlik kamerası konumları gibi gizli bilgiler bulunuyor.


ABD‘nin milyarlarca dolar değerindeki askeri sırları, siber güvenlik yetersizliği sonucu deşifre oldu. Hükümet verileri sızdı, nükleer sırlar ise deşifre oldu.

Wired’da yer alan habere göre; ABD askerleri, ordunun Avrupa’daki üslerine ait verileri sakladıkları flashcard’ın güvenlik bilgilerini bir parola hatırlatıcı uygulamasına yükledi.

Ortaya çıkan güvenlik ihlali sonucu, uygulamanın geliştiricilerinin tüm nükleer sırlara ulaşmış olabileceği şüphesi doğdu.

ABD’nin Avrupa’daki nükleer silahlarına dair tüm istihbarat verileri dahil, şifreleri, kodları çok acemice başka bir uygulamaya teslim etmiş olmaları ise hayati önemdeki nükleer verilerin yetersiz insanların eline teslim edilmesi eleştirisini ortaya çıkardı.

ABD Petrol Boru Hattı Siber Saldırıya Uğradı

Veri İhlali Sonucu Nükleer Sırlar Deşifre Oldu


Aynı habere göre, online olarak ve herkese açık biçimde paylaşılan bu bilgiler sayesinde ABD’nin Avrupa’da bulunan nükleer silahlarının yerleri deşifre oldu.

Sızan bilgiler arasında silahların üslerde nerede saklandığı, devriye programları, güvenlik kamerası konumları, kimlik kartlarının özellikleri ve hatta askerlerin tehdit edildiklerinde başkalarını uyarmak için kullanmaları gereken güvenli sözcükler yer aldı.

Ayrıca, bu hata ile kameraların konumları, kasaların etrafındaki devriyelerin sıklığı gibi bilgiler de ifşa oldu.

ABD Ordusunun Nükleer Sırları Deşifre Oldu

ABD’nin Türkiye Üssü Deşifre Oldu


Bellingcat’in konuyla ilgili yayınladığı araştırmasına göre ise sızan bilgiler ile ABD’nin Türkiye, Almanya ve Hollanda gibi ülkelerdeki üslerine ait bilgiler de gün yüzüne çıktı.

Aynı araştırmaya göre, söz konusu bilgiler herhangi bir kişi tarafından basit bir internet araması ile bulunabilecek durumdaydı.

Söz konusu bilgi kartları ise yayınlandıkları platformlardan kaldırıldı.
Medyanın Savunma Bakanlığı’na konu hakkında sorduğu tüm sorularsa cevapsız bırakıldı.
Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*