Hesap Güvenliği: Hesabınızın Ele Geçirdiğini Gösteren 6 İşaret

 

Gerçekleştirilen araştırmalar, internet üzerinden en çok gerçekleştirilen eylemlerin, bankacılık işlemleri ve online alışverişler olduğunu gösteriyor. İnternet üzerinden gerçekleştirdiğiniz bu eylemler, aynı zamanda internet dolandırıcılığı kurbanı olma riskinizin de en yüksek olduğu online aktiviteler.


Çevrimiçi dolandırıcılık vakalarında, ağa takılan bir kurban olmamanız için öncelikle PayPal, Amazon, Google Checkout ve diğer çevrimiçi ödeme hesaplarınızı dikkatle takip etmeniz gerekir. Böylece şüpheli etkinlikleri anında tespit edebilme şansına sahip olacaksınız.

Telefon Korsanlığı ve Kendinizi Koruma Yöntemleri

İnternete baktığınızda ödeme hesabınız ele geçirildikten sonra yapmanız gerekenlere dair  tavsiyelerimizi sizlerle birçok kez paylaştık. Peki hesabınızın siber suçlular tarafından ele geçirildiğinin işaretleri nelerdir?

Aşağıda verdiğimiz ipuçları sayesinde sizde herhangi bir şüpheli faaliyeti tespit edebilir ve tedbirinizi çok geç olmadan alabilirsiniz.

Hesabınızın Siber Suçlular Tarafından Ele Geçirildiğinin 6 İşareti


  1. İzinsiz etkinliklere dikkat edin: Her zaman hangi işlemlerin beklendiğini bilin. En küçük izinsiz transfer bile bir tehlike işareti olabilir.
  2. Bildirimleri görmezden gelmeyin: Hesap bilgilerinizin değiştirildiğine dair bir e-posta alırsanız ve bunları değiştiren siz değilseniz hesabınız ele geçirilmiş olabilir.
  3. Sahte aramalara dikkat edin: Birisi arayıp ödeme sağlayıcınız olduğunu iddia ederse onları şirketin iletişim numarasından geri arayacağınızı söyleyin.
  4. Mesajlara güvenmeyin: Sağlayıcınızın normalde kullanmadığı bir cep telefonu numarasından aniden mesaj ya da aramalar almaya başlarsanız çok şüpheci yaklaşın.
  5. Her e-postayı kontrol edin: Bir e-posta veya başka bir çevrimiçi iletişim gerçek gibi görünmüyorsa sağlayıcınızı kontrol etmeden yanıtlamayın.
  6. Sahte bağlantılara dikkat edin: Hesabınızda tuhaf etkinlik görürseniz yakın zamanda e-postanızda şüpheli bağlantılara tıklayıp tıklamadığınızı kontrol edin.

Microsoft accuses 'state-backed' Chinese hackers over email cyber attacks - Business daily

Tarayıcıdaki Adam Saldırısı Tekniği Yaygın Şekilde Kullanılır


Sizlerin hassas verilerini, gizliliğinizi ve maddi birikiminizi tehdit eden çeşitli siber saldırılara karşı korunabilmek için, güvenli çevrimiçi bankacılık işlevleri olan iyi bir internet güvenliği programınızın olduğundan emin olmanız gerekir. En sofistike siber suçlular günümüzde “tarayıcıdaki adam” saldırısı adı verilen tekniği kullanmaktadır.

Bu güvenlik açığı türünde, PC’nizdeki kötü amaçlı yazılım, çevrimiçi bankacılık etkinliğinizi kontrol etmek için meşru web sayfalarını görünmez şekilde değiştirir. Baktığınız web adresi doğru olabilir ve bankanızın yasal web sitesine giriş yapıyor olabilirsiniz ancak siber suçlular işlemi kesintiye uğratabilir, finansal bilgilerinizi ve daha da önemlisi paranızı çalabilir.

Kendinizi “tarayıcıdaki adam” saldırılarından ve diğer sofistike siber suç türlerinden tam olarak korumanın tek yolunun, gelişmiş bir internet güvenliği paketinden geçtiğini unutmayın. Sisteminize ve ihtiyaçlarınıza en uygun ve güvenilir bir antivirüs programını mutlaka edinin ve sanal alemdeki hiçbir tehlikeyi görmezden gelmeyin.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*