Kripto Para: 3 Maddede Shiba Token Nedir?

 

Shiba Inu (SHIB) ya da diğer ismiyle Shiba Token, “Ryoshi” takma adlı bir kişi tarafından Ağustos 2020’de oluşturulan merkeziyetsiz bir kripto para birimidir.


Shiba Inu (kodu: SHIB), aynı zamanda Shiba Token olarak da bilinir, Ağustos 2020’de “Ryoshi” olarak bilinen anonim bir kişi tarafından oluşturulan merkezi olmayan bir kripto para birimidir. İnternet şakası (meme) üzerinden geliştirilen Dogecoin’in (DOGE) güçlü bir rakibi olarak gösterilen bu kripto para birimi, “DOGE Killer (DOGE Katili)” şeklinde tanımlanmaktadır.

Dogecoin ağında kullanılan Scrypt madencilik algoritmasının Ethereum (ETH) ağı üzerinde çalışan versiyonunu kullanan SHIB, ilk olarak ShibaSwap isimli kendi merkeziyetsiz borsası (DEX) üzerinde listelenmiştir.

Merkezi bir ekip ya da kişi olmadan tamamen topluluk tarafından yönetilen bir ekosistem geliştirmeyi hedefleyen Shiba Inu ekosistemi, özellikle Elon Musk tarafından Twitter üzerinde paylaşıldıktan sonra büyük bir sükse yakalamıştır.

“Merkeziyetsiz topluluk oluşturma deneyi” şeklinde lanse edilen Shiba Inu, başlangıçta sadece kendi DEX platformunda listelenmiş olsa da zamanla önde gelen kripto para alım satım platformlarında da boy göstermeye başlamıştır.

1. Shiba Inu Nasıl Ortaya Çıkmıştır?


Shiba Coin (SHIBA INU) yükseliyor mu? Shiba Coin geleceği ne olur? Shiba  Coin ne kadar? Shiba Coin grafiği! - Haberler

Shiba Inu, Ağustos 2020’de “Ryoshi” olarak bilinen anonim bir kurucu tarafından başka bir kripto para birimi olan Dogecoin’den esinlenmiş olarak oluşturulmuştur. DOGE Killer”, olarak adlandırılan bu kripto para, Dogecoin’den sonra piyasaya sürülmüş ve Mayıs 2021 itibarıyla 6 milyar doların üzerinde piyasa değerine sahip olmuştur. Fiyatı oldukça düşüktür, bu sayede kullanıcıların “milyarlarca hatta trilyonlarca tane satın almasına” olanak tanımaktadır, şu anda yaklaşık 400 trilyon Shiba Token dolaşımdadır.

2. Shiba Inu Tokenin Avantajları Nelerdir ?


Shiba Inu coin nedir, nasıl alınır? SHIB ile ilgili merak edilenler

Shiba Inu, dünyanın farklı yerlerinde bulunan ve köpeklerden ilham alan dijital sanatçılar, benzersiz token (NFT) piyasasına yenilik sunarak “artistik Shiba hareketini” hayata geçiyor.

Shiba Inu Rescue Association isimli oluşum, gerçek hayattaki canlı Shiba Inu köpeklerini kurtarmak adına bağış toplamak için Amazon Smile ile bir ortaklık hayata geçirdi.

Shiba Inu, köpeklere gösterilen sevgi kadar “meme” temalı kripto para birimlerinden kazanç sağlamak için geliştirilmiş olsa da, kısa sürede oldukça popülerlik kazandı.

SHIB, ERC-20 token standardına sahip bir para birimi olduğu için dev Ethereum ekosistemi ile uyumlu çalışıyor. Böylece SHIB, Metamask ve Coinbase Wallet gibi Ethereum tabanlı dijital cüzdanlarda çalışabiliyor.

SHIB’in UniSwap gibi DEX platformlarında yer alması sayesinde kredi ve stake etme gibi seçeneklere sahip olması ve nonfungible token (NFT) piyasası gibi ETH tabanlı merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamalarına dahil edilmesi de mümkün.

DOGE para biriminden farklı olarak SHIB’nin Ethereum ekosistemiyle uyumluluğu, Shiba Inu topluluğunun herhangi bir aracı borsaya ihtiyaç duymadan token alım satımı yapma imkanı sunuyor.

3. Güncel SHIB Token Piyasası Ne Durumdadır ?


Shiba Coin Analiz: Shiba Inu Kritik Süreçte - CoinKolay

CoinMarketCap verilerine göre, toplam SHIB arzı 1 katrilyon seviyesinde. Üretilebilecek maksimum arz konusunda ise bilgi paylaşılmış değil.

Shiba Inu web sitesinde, toplam SHIB arzının yarısının Uniswap (UNI) üzerinde kilitlendiği ve ilgili tokenlere ait anahtarların “çöpe atıldığı” söyleniyor. Kalan %50’lik arz ise Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’e gönderildi.

Token arzının yarısına sahip olan Buterin, elindeki meblağın büyük kısmını Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında Hindistan’a bağışlayacağını duyurdu. Beklenmeyen bu hareketin ardından SHIB tokenin fiyatı yüzde 44 düştü.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*