Yemeksepeti’nden Sızdırılan Veriler Taciz Amacıyla Kullanıldı

 

Yemeksepeti’ne ait 60 milyon kullanıcının verilerinin ele geçirildiği ve 20 bin kullanıcıya ait verilerin açık olarak paylaşıldığı iddiaları gündemdeki yerini korurken, söz konusu verileri kullanarak bir kadını taciz ettiği tespit edilen saldırgan hakkında soruşturma başlatıldı.


Geçtiğimiz hafta siber tehdit aktörleri, Yemeksepeti’ne ait olduğunu iddia ettikleri 60 milyon kullanıcıya ait veritabanı karşılığında firmadan fidye talebinde bulunmuştu. Yemeksepeti, 16 Kasım günü yaptığı açıklamasında fidye talebini doğrulamış, ancak herhangi bir veri ihlali olmadığı belirtilmişti.

Yemeksepeti Saldırıya Uğradı: Kullanıcı Verileri Çalındı

Yemeksepeti’nin 20 Bin Müşterisinin Verileri Paylaşıldı


Tehdit aktörleri yayımladıkları mesajda şu ifadelere yer vermişti “Yemeksepeti’nin bu sızıntıyı twitter hesaplarında türklerle paylaşan bazı Türk gazetecilere dava açtığını duyduğumuz için rastgele 20 bin yemeksepeti müşterisinin bilgilerini paylaşmaya karar verdik. Yemeksepeti bunu yapmaktan vazgeçmez ve yakın zamanda teklif vermezse birkaç ünlü kişi bilgisiyle daha çok veri paylaşacağız.”

Forumlarda Paylaşılan Veriler Bir Kadının Taciz Edilmesine Neden Oldu


Herkese açık bir şekilde paylaşılan 20 bin kullanıcı verisi, hali hazırda hacker forumlarında ulaşılabilir durumda. Ad-soyad, telefon numarası, açık adres gibi verilerin yer aldığı veriler kullanılarak bir kadına, hem tehdit hem de taciz içerikli mesaj atıldı.

Saldırgan bir erkeğin mesajlarını, “Gittiğim karakollar bir şey yapamayacaklarını söyledikleri ve sosyal medyada paylaşmamı önerdikleri için yapıyorum bunu” diyerek Twitter üzerinden ifşa etti.

Tehdit aktörlerinin paylaştığı 20 binlik herkese açık veriler içerisinde yer aldığını söyleyen kadın, “Yemeksepetinde hacklenen 20 bin kişinin içindeyim ve gecenin bir yarısı bu kişi bana adresimi bildiğini söyleyip beni görüntülü arıyor.” ifadelerini kullandı.

Yaşadıklarının ardından savcılığa şikayette bulunan kadın, taciz içerikli mesaj atan kişi hakkında soruşturma başlatıldığını ifade etti.,

Kaynak: Siber Bülten

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*