Rusya Merkez Bankası Kripto Para Madenciliğini Yasaklamak İstiyor

 

Rusya Merkez Bankası, kripto para kullanımı ve madenciliğini finansal istikrara tehdit oluşturduğu gerekçesiyle yasaklamayı önerdi.


Rusya Merkez Bankası, Rusya’da kripto para birimi kullanımı ve madenciliği yasağı önerdi. Banka, kripto para biriminin finansal istikrara, vatandaşların refahına ve para politikası egemenliğine yönelik tehditlerini belirtti.

Rusya, terörizmi finanse etmek veya kara para aklamak için kullanılabileceklerini iddia eden kripto para birimlerine yıllardır karşı çıkıyor. Rusya sonunda 2020’de kripto para birimlerine yasal statü verdi ancak ödeme aracı olarak kullanımlarını yasakladı.

Yayınlanan bir raporda merkez bankası, spekülatif talebin öncelikle kripto para birimlerinin hızlı büyümesini belirlediğini ve bir finansal piramidin özelliklerini taşıdıklarını belirterek, piyasada balonların oluşabileceği ve finansal istikrarı ve vatandaşları tehdit edebileceği uyarısında bulundu. Banka, finansal kurumların kripto para birimleri ile herhangi bir işlem yapmasının engellenmesini önerdi. Önerilen yasak kripto borsalarını da içeriyor.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*