Microsoft İran Merkezli Hack Ataklarına Karşı Uyardı

 

ABD’li teknoloji devi Microsoft, 2021’de artan saldırılara dikkat çekerek İranlı siber saldırganlar hakkında uyarıda bulundu.


Microsoft, İran devlet destekli bilgisayar korsanlığı girişimlerinde BT hizmetleri şirketlerine yönelik büyük bir artış konusunda uyardı.

Microsoft’a göre, devlet destekli İranlı bilgisayar korsanlarının BT hizmetleri firmalarına yönelik saldırıları 2020’de neredeyse sıfırdı. Ancak bu yıl 1.500 potansiyel saldırıya ulaşıldı.

Hedeflemenin çoğu, Hindistan merkezli BT hizmetleri şirketlerinin yanı sıra İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri merkezli birkaç şirkete odaklanmıştı. Microsoft, bu saldırıların ulus devlet aktörlerinin giderek artan bir şekilde tedarik zincirlerini gerçek hedeflerine dolaylı bir yaklaşım olarak nasıl hedeflediklerinin bir başka örneği olduğunu söyledi.

Çinli Fidye Yazılımı Çetesi İfşa Edildi

Görünüşe göre İranlı bilgisayar korsanları, ABD federal kurumlarını ve Microsoft dahil önemli ABD siber güvenlik şirketlerini hedef alan SolarWinds saldırısı gibi başarılı yazılım tedarik zinciri saldırılarından dersler almış görünüyor: ABD ve İngiltere bu saldırıyı Rusya’nın Dış İstihbarat Servisi’ni suçladı.

Microsoft, İran’ın BT hizmetleri firmalarına yönelik saldırılarının son altı ayda önemli ölçüde artış eğiliminde olduğunu söylüyor.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*